June 20, 2023

Čovjekovo traganje za smislom, u prometnom čepu

Odrastao sam u Jasenovcu gdje je Bogdan Bogdanović napravio jedan od najljepših spomenika u bivšoj državi i to s jakom porukom: na mjestu stradavanja ljudi treba niknuti novi život, prelijepi cvijet, a ne mržnja. Nažalost političari i dan-danas „Jasenovac“ koriste kao okidač za nove mržnje. Zbog toga mi je knjiga autora Viktora E. Frankla „Čovjekovo traganje za smislom“ u kojoj autor prenosi potpuno iskreno i oguljeno iskustvo iz koncentracijskih logora privukla veliku pozornost. Iako u knjizi govori kratko o samoubojstvima, on ipak daje pregled kako u uvjetima posvemašne dehumanizacije zadržati dostojanstvo, zdrav razum i volju za životom. Danas je Hrvatska na prvom mjestu po broju samoubojstava na 100.000 stanovnika u Europskoj uniji, što samo pokazuje koliko je aktualna ova tema traganja za smislom.

Autor kroz poglavlja naglašava važnost snage, pronalaženja onog što onima iznad nas treba, pronalaženju smisla i praćenja svojeg puta do naglašavanja kako se ne zna koliko će takva dehumanizacija trajati. U startu je bitno ostati snažan jer su slabe automatski slali na likvidacije, a snažne su koristili za fizičke poslove. Isto tako bitno je prepoznati što od naših sposobnosti je potrebno onima koji odlučuju o našim sudbinama jer o njihovim odlukama ovisimo – hoće li nas gurnuti dolje ili dati novu priliku. Na dulji rok ipak treba prepoznati koji je naš smisao postojanja ali i vlastiti put kojeg trebamo slijediti. I u konačnici treba biti svjestan da se ne može sa sigurnošću reći kad će stvari krenuti na bolje. Kad bi to pokušali preslikati u naš prometni sustav to bi izgledalo ovako nekako:

1. Snaga – htjeli mi to priznati ili ne danas u prometu vrijedi ona poslovica: „Tko je jači taj kvači“. Više pješaka će izgurati jednog, biciklist će izgurati pješaka, motociklist će izgurati biciklista, vozač osobnog automobila će izgurati sve prethodne, a njega će izgurati vozač kamiona ili autobusa. Ništa bolje nije ni s gužvom u javnom prijevozu. Slabiji sudionici u prometu će više patiti od jačih

2. Pronaći što onima iznad treba – u ovo vrijeme tišine, nužno je nuditi ideje za rješavanje slabosti u prometnom sustavu, pa dok neka ne ugleda svjetlo dana. Ovo je puno teže jer se iz dosadašnje prakse pokazalo da se nove ideje teško prihvaćaju: divlji prijelazi uz Vrapčak ili Zagreb Borongaju te rizična ponašanja na mostovima. Često puta je potrebna sreća da netko prihvati novu ideju

3. Imati smisao – neprofitne organizacije su dobre jer se kroz njih može djelovati i pored krutih postojećih organizacijskih struktura. Osjećaj bespomoćnosti je put prema uništavanju vlastita zdravlja

4. Pratiti svoj put – iako kod nas vrijedi pravilo: „Sve je vani već izmišljeno dovoljno je napraviti samo copy-paste“, to baš i ne djeluje u potpunosti. Zbog toga je potrebno učiti iz dobrih primjera ali i pratiti svoj put

5. Ne zna se koliko će to trajati – zna li netko kad će biti modernizirana pruga Novska – Dugo Selo? Ili Pruga Koprivnica – Rijeka? Ili kad će biti gotova obilaznica oko Zagreba? Ili kad će biti uspostavljen integrirani javni prijevoz? I tako dalje. U prometnom sustavu se rijetko što točno zna.

Viktor E. Frankl je na primjeru svojeg vlastitog traganja za smislom predložio svoju teoriju koju je nazvao logoterapija. Razliku između psihoanalize i logoterapije je objasnio na sljedeći način:

· U psihoanalizi pacijent mora ležati na kauču i reći stvari koje je katkad jako neugodno izreći

· U logoterapiji pacijent može ostati sjediti uspravno, ali mora slušati stvari koje je katkad jako neugodno čuti.

Možda izgleda pregrubo usporediti iskustva iz koncentracijskog logora i iskustva iz prometa, ali on je svojom metodom godinama nakon toga pomagao mnogim poslovnim ljudima pa i drugim građanima. Mi iz prometnih organizacija se moramo prestati sakrivati iza naštimanih statističkih pokazatelja i suočiti se sa činjenicom da prometni sustav u Hrvatskoj dobra kaska za prometnim sustavom u Europskoj uniji. Tu je bit egzistencija, odnosno potreba smanjenja broja smrtno stradalih i teško ozlijeđenih u prometu. Potreban nam je jedan cvijet, poput onog u Jasenovcu koji će predstavljati novi život na postojećem prometnom sustavu.

Autor: Dražen Kaužljar

U ovom artiklu:
Danas je Hrvatska na prvom mjestu po broju samoubojstava na 100.000 stanovnika u Europskoj uniji, što samo pokazuje koliko je aktualna ova tema traganja za smislom.
Podijelite na društvenim mrežama:
Facebook
X
LinkedIn
Telegram